ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO
Zarząd Oddziału ZNP Gniezno

ARCHIWUM

Wycieczka – Belgia 11-16.08.2012r.

W dniach 11 do 16 sierpnia 2012r. nasi związkowcy wyjechali na wycieczkę zagraniczną. Odwiedzili Kolonię, Achen, Waterloo, Brukselę, Brugię, Antwerpię a nawet plaże nad Morzem Północnym. W Kolonii podziwiali ogromną katedrę, w Aachen przenieśli się     w czasy Karola Wielkiego, wdrapywali się na kopiec w Waterloo pokonując 196 schodów, by móc zobaczyć panoramę miejsca na którym został pokonany Napoleon. Bitwę upamiętnił obraz umieszczony na ścianach olbrzymiej Rotundy.

W Brukseli wszystkich zachwycił najpiękniejszy w Europie barokowy rynek. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w konferencji na temat: „Struktury w Unii Europejskiej”. Konferencja odbywała się w budynku Komisji Europejskich. Poruszono tam różne problemy nurtujące Polaków, a w szczególności nauczycieli. Niezwykłe wrażenie zrobiła Brugia – „Wenecja Północy”. Spacerując po urokliwym mieście zwiedzili muzea średniowiecza. Łodzią przepłynęli liczne kanały podziwiając mosty, urokliwe kamieniczki oraz mury otaczające miasto.

Antwerpia, w której spędzili trzy noce, urzekła wszystkich bogactwem barokowych, monumentalnych kamienic, przepięknym dworcem przypominającym pałac, ozdobionym obrazami  Rubensa. Grupa wróciła zmęczona, ale nasycona pięknem i historią miast, ich odmiennością, mieszaniną różnych kultur, ras i religii. Ta wycieczka należała do wyjątkowych.

———————————–

Kręgielnia 21.02.2012r.

21.02.2012r. na kręgielni w Hotelu Nest w Gnieźnie odbyła się impreza integracyjna w której uczestniczyły dzieci i młodzież wraz z rodzicami, członkowie ZNP. Wszyscy się doskonale bawili, humory i dobra zabawa to był nasz motyw przewodni. Nie obyło się bez indywidualnej i drużynowej rywalizacji. Dwie godziny szybko minęły i wszyscy w doskonałym nastroju rozeszli się do domów licząc na kolejne spotkanie.

———————————-
PLENER W SZKLARSKIEJ PORĘBIE  15-22.07.2012r.
Gnieźnianki na Plenerze w Szklarskiej Porębie:
Zarząd Okręgu Lubuskiego w Zielonej Górze organizuje co roku konkurs Literacko – Plastyczno – Fotograficzny pt: „Natura moich okolic”. W tym roku była to już XVII edycja tego ogólnopolskiego konkursu, w którym wzięły udział koleżanki z Klubu Emerytów i Rencistów z sekcji Literacko Plastycznej.
Wśród laureatów „Natura moich okolic 2012” znalazły się aż trzy nasze koleżanki:
– Julia Pawlicka – Dekert  – I nagroda w poezji
– Krystyna Kwaśniewska  – wyróżnienie w poezji
– Anna Lis – I nagroda w fotografii
Nagrody zostały wręczone na Plenerze Literacko – Plastyczno – Fotograficznym, który miał miejsce się w Szklarskiej Porębie w terminie 15 – 22.07.2012r. Oprócz nagrodzonych, udział w nim wzięła jeszcze           kol. Danuta Kubiś.
Plener odbył się po raz XVII, wcześniej odbywał się głównie w okolicach Zielonej Góry. Uczestniczyły w nim 33 osoby z całej Polski. W trakcie Pleneru odbywały się warsztaty plastyczne, literackie i fotograficzne pod kierunkiem profesjonalnych konsultantów.
Wieczorami były spotkania poetyckie, wystawy malarskie, robótek ręcznych i korzenioplastyki autorstwa uczestniczących w Plenerze artystów. W wolnym czasie poeci, malarze, fotograficy  i inni twórcy zwiedzali Szklarską Porębę i okolicę.
Głównym punktem programu była wystawa nagrodzonych prac i innych dzieł wykonanych w trakcie Pleneru, na skwerze w centrum Szklarskiej Poręby. Wtedy też zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom Konkursu.
To tyle suchych faktów, ale Plener to także wspaniała uczta poetycka czy wspólna zabawa przy przygotowywaniu charakteryzacji do wykonania portretów wzorowanych na dziełach sławnych malarzy. Wszyscy uczestnicy czuli się w Pensjonacie Raad na Uroczysku jak w domu dzięki ciepłej, rodzinnej atmosferze wytworzonej przez przemiłych organizatorów w osobach Bożeny Manii, Jolanty Olszewskiej i Andrzejowi Kowalskiemu – czyli Zarządowi ZNP z Zielonej Góry. Wielka Trójka witała nas codziennie przy śniadaniu aktualnymi informacjami i czytała motto na każdy dzień. Był też szczęśliwy numerek czyli mały upominek dla wylosowanego uczestnika.
Program był tak ułożony, że nikt się nie nudził, nikt nie był głodny i  nikt nie czuł się obco, nawet jeśli był tu pierwszy raz. Zawiązały się też nowe przyjaźnie, wymieniono adresy i numery telefonów.
Na zakończenie odbył się chrzest nowicjuszy, w którym wzięły udział trzy koleżanki z Gniezna. Wcale niełatwo było odpowiedzieć na pytania konkursowe czy poznać smak przypraw z zawiązanymi oczami i jeszcze wypić gorzką, ziołową herbatkę.
Była też loteria, w której wygrywał każdy numerek a fanty były i śmieszne i użyteczne.
To nic, że nie było dnia bez deszczu, że noce były chłodne – my wspaniale się bawiliśmy i twórczo pracowaliśmy. Podziwiamy kochaną, przemiłą Bożenkę i pozostałych organizatorów za trud włożony w przygotowanie Pleneru i stworzenie tak przyjaznej, ciepłej atmosfery.
Wszyscy uczestnicy, jeżeli zdrowie pozwoli, postanowili przyjechać w przyszłym roku, na kolejny – XVIII Plener.

——————————

WCZASY –  KOŁOBRZEG SIERPIEŃ 2012

Tradycją stało się organizowanie przez Sekcję Emerytów i Rencistów ZNP w Gnieźnie wypoczynku dla grupy gnieźnieńsko – konińskiej. Grupa 28 nauczycieli po raz ósmy wypoczywała w okresie od 14 do 23 września 2012r. w Kołobrzegu, ale jednak po raz pierwszy w Ośrodku Wypoczynkowym DOZAMEL. Ośrodek ten położony jest w dzielnicy uzdrowiskowej, zaledwie 150m. od morza. Specjalizuje się w organizowaniu pobytów wczasowych oraz rehabilitacyjnych. Doskonałe położenie ośrodka zapewnia bardzo dobre warunki do korzystania z leczniczych właściwości kołobrzeskiego mikroklimatu. Ośrodek dysponuje sześcioma budynkami z komfortowo wyposażonymi dwuosobowymi pokojami. W jadalni ośrodka serwowane są smaczne i zdrowe potrawy kuchni polskiej. Śniadania oraz kolacje podawane są w formie bufetu szwedzkiego – jedzenie było iście królewskie.  Ośrodek posiada również własną kawiarnię w której odbywały się wieczorki taneczne. Dla chętnych oferowano również różnorodne zabiegi lecznicze. Atmosfera w czasie wypoczynku była bardzo miła, pogoda dopisywała i atrakcji nie brakowało.

Relację opracowała Przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, koleżanka Zofia Wiśniewska.

—————————————–

SKŁAD ZARZĄDU W KADENCJI 2010-2014

Prezes: Anna Brodnicka  tel. 693 533 350

Wice Prezes: Renata Szwacińska-Rurek
Wice Prezes: Irena Kujawska-Wawrowska
Sekretarz: Dariusz Kozłowski
Skarbnik: Halina Poradka
Członkowie:
– Grażyna Paulus
– Janusz Zawadzki
– Maria Nowakowska
– Marian Kaźmierczak
– Bożena Przybysz
– Wiesława Haremza
– Marek Przyborski
– Anna Smolenko
– Zofia Wisniewska
– Krzysztof Łukomski
– Katarzyna Winiarska
– Krystyna Kwaśniewska
———————————–
KOMISJA REWIZYJNA W KADENCJI 2010-2014
– Barbara Łuszczyńska
– Małgorzata Kostencka
– Hanna Błazełek

———————————–

Zarząd Oddziału ZNP w Gnieźnie  wspólnie z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Gnieźnie

organizują

w dniach od 01 października 2012 r. do 09 listopada 2012 r. dziesiątą edycję zbiórki pomocy dla polskich dzieci z okolic parafii w Strzelczyskach na Ukrainie.

Zbieramy wszystko co może być przy przydatne w szkole, a więc: zeszyty, ołówki, długopisy, gumki, cyrkle, linijki, ekierki, farbki, notatniki, bloki rysunkowe, papier kolorowy, piórniki.

Proszę koleżanki i kolegów Prezesów Ognisk oraz Dyrektorów placówek o czynne włączenie się w zbiórkę i rozpropagowanie jej we własnym środowisku.

Pamiętajmy, że i nam pomagano gdy byliśmy w potrzebie.

Zebrane dary proszę przekazywać do biura Zarządu Oddziału ZNP przy ul. Chrobrego 40 w terminie do 14 listopada  2012 r.

      Koordynator zbiórki

mgr Marian Kaźmierczak