ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO
Zarząd Oddziału ZNP Gniezno

NOWELIZACJA KODEKSU PRACY – PRACA ZDALNA

7 lutego 2023

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, a co za tym idzie w życie wejdą zmiany dotyczące m.in. pracy zdalnej. Dotyczy to również szkół i dlatego będą musiały uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej m.in. w porozumieniu zawieranym z organizacjami związkowymi. Nowe wytyczne mogą wejść w życie już w marcu/kwietniu. Sprawdzamy, jak uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej, jak szkoła ma zapewnić warunki do jej wykonywania oraz jak wygląda kontrolowanie takiej pracy. Szczegółowe informacje o pracy zdalnej w szkole znajdziesz poniżej:

https://www.portaloswiatowy.pl/zmiany-w-prawie-oswiatowym/praca-zdalna-w-szkole-beda-zmiany-22964.html?cid=K0042E&nlid=45022&utm_source=eletter&utm_medium=email&utm_campaign=portal_oswiatowy&uid=cj6Sj&lin=e_4353941

Praca zdalna w szkole – będą zmiany

Michał Kowalski

Data publikacji: 31 stycznia 2023 r.

Poleć znajomemu

To już pewne – zmienią się zasady pracy zdalnej w szkole. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy przewidującą kompleksową organizację pracy zdalnej. Sprawdź, jakie nowości w zakresie pracy zdalnej wejdą w życie w Kodeksie pracy w 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy w 2023 r.

Nowe rozwiązania w zakresie pracy zdalnej mają wejść w życie w ciągu 2 miesięcy od ogłoszenia. Stanie się to zapewne na przełomie marca i kwietnia.

Przede wszystkim w Kodeksie pracy uchylone zostaną dotychczasowe przepisy o telepracy. Zastąpi je nowy dział dotyczący organizacji pracy zdalnej. W dziale tym zdefiniowano pracę zdalną. Otóż będzie to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika (w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość czyli online).

Zwykła a okazjonalna praca zdalna

Odrębnie zdefiniowana została okazjonalna praca zdalna. Będzie to praca wykonywana zdalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.

Okazjonalna praca zdalna nie będzie podlegała porozumieniom ani regulaminom dotyczącym takiej pracy. Poza tym pracodawca nie będzie musiał np. pokrywać jej kosztów.

Jak uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej

Obowiązkiem szkoły będzie uregulowanie zasad pracy zdalnej w:

Rozwiązania te będą dotyczyły zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych.

Praca zdalna w uzgodnieniu z pracownikiem szkoły

Kierowanie do pracy zdalnej pracownika szkoły będzie odbywało się na podstawie uzgodnień z pracownikiem:

Wyjątkowo dyrektor szkoły będzie mógł wydać pracownikowi szkoły polecenie pracy zdalnej:

Praca zdalna także na wniosek pracownika

Z drugiej strony o skierowanie do pracy zdalnej będzie mógł też wnioskować pracownik szkoły. Wniosek o wykonywanie pracy zdalnej będzie wiążący dla pracodawcy, jeżeli złoży go:

Szkoła musi zapewnić odpowiednie warunki pracy zdalnej

Wiele nowych obowiązków pracodawcy będzie dotyczyło zapewnienia odpowiednich warunków pracy zdalnej. Otóż szkoła będzie musiała zapewnić pracownikowi:

Możliwa kontrola pracy zdalnej

Bardzo istotną kwestią stanie się kontrola pracy zdalnej. Pracodawca będzie mógł przeprowadzać taką kontrolę na zasadach przewidzianych w porozumieniu, regulaminie lub poleceniu pracy zdalnej. Będzie ona mogła dotyczyć:

Kontrola pracy zdalnej będzie przeprowadzana w miejscu wykonywania tej pracy w godzinach jej wykonywania, a więc także w domu pracownika – w porozumieniu z nim. Absolutnie nie będzie wolno naruszyć prywatności pracownika.

W następstwie stwierdzenia nieprawidłowości będzie można wezwać pracownika do ich usunięcia albo cofnąć zgodę na wykonywanie pracy zdalnej.

Więcej informacji na temat organizacji pracy zdalnej już niedługo w Portalu Oświatowym.

Źródło: