WYSTAWA – RODZINA NA STAREJ FOTOGRAFII – LUTY 2022r.

7 lutego 2022

W dniu 7 lutego o godzinie 11:00 2022r. w Klubie Nauczyciela otwarto wystawę zdjęć:  RODZINA W STAREJ FOTOGRAFII.

Potrzeba uwiecznienia chwili, w myśl przysłowia, stała się matką wynalazku, Fotografia szybko zdobyła popularność i rozwinęła się jako usługa komercyjna. Od razu okazała się doskonałym sposobem dokumentowania otaczającego nas świata. Fotografie, początkowo dostępne dla nielicznych, z czasem stały się dobrem bardziej osiągalnym. W zawodowych zakładach fotograficznych czekały na modeli wymyślne dekoracje, różne ławeczki, sztuczne drzewka i kwietniki, imitacje ogrodowych rzeźb. Te wszystkie elementy budowały scenografię, tworzyły nastrój, nadawały klimat. I tak panie występowały we wspaniałych strojach, kapeluszach, rękawiczkach, często z parasolkami czy kwiatami, panowie zaś w cylindrach, z laseczką, czasami w paradnym mundurze wojskowym. Twarz pozujących wyrażała zadumanie, zamyślenie i uduchowienie. W takich portretach przekazywano bogactwo, różnorodność i widowiskowość życia.

Współcześnie wśród wielu pamiątek rodzinnych, z pieczołowitością  i prawdziwym wręcz nabożeństwem przechowywane w wielu domach są stare zdjęcia. Czasem eksponowane niczym relikwie na zaszczytnych miejscach w domu (zazwyczaj poważne i dostojne portrety przodków) lub wręcz przeciwnie, złożone w szufladach, wśród dawnych dokumentów. Jednak najpopularniejszą formą przechowywania zdjęć jest album rodzinny. Sięgając po niego, znajdujemy różne fotografie: zarówno dawne jak i nowsze. Taki zbiór obrazów fotograficznych jest szczególnym zapisem wydarzeń, jakie towarzyszyły osobie lub rodzinie na przestrzeni kilku, kilkudziesięciu lat.  W albumie wraz z kolejną przełożoną kartą pojawiają się dzieci, wnuczęta, prawnuki, a ich pochód rozpoczynają zwykle protoplaści rodu, którzy jako pierwsi uwiecznieni zostali na fotografii. Szczególną estymą cieszą się właśnie ich podobizny. Ci przodkowie wzbudzają zainteresowanie. Ich wizerunki zapisane w fotografii zapraszają do rozmów o początkach rodu, czasem o burzliwych losach członków rodziny, budzą wspomnienia i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Fotografia na przestrzeni wieków ulegała przemianom i modom. Mimo jednak gwałtownego rozwoju i postępu tej dziedziny oraz królowania współczesnej fotografii barwnej, stare zdjęcia nie straciły na wartości, ale stały się ciekawą pamiątką po przodkach oraz zapisem dawnego życia rodzinnego, wspomnieniem czasów i ludzi, opowieścią o dzieciństwie, młodości, dorosłości i starości członków naszych rodzin.

Zdjęcia z rodzinnych albumów naszych związkowców można oglądać w Klubie Nauczyciela przez cały luty.

wy 1 wy 2 wy 3 wy 4 wy 5 wy 6 wy 7 wy 8 wy 9 wy 10wyst 1 wyst 2 wyst 3 wyst 4